Μία "ανάσα" από τον τίτλο ο Ολυμπιακός, 90-56 τον Φάρο

Ο Ολυμπιακός επαλήθευσε τα προγνωστικά, καθώς επιβλήθηκε με 90-56 του Φάρου Κερατσινίου κι έκανε το 3-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών. Οι "ερυθρόλευκες", οι οποίες... κουβαλούσαν και τις δύο νίκες επί του Φάρου Κερατσινίου από την  κανονική περίοδο, πλέον απέχουν ένα βήμα για να φτάσουν στην κατάκτηση του νταμπλ για τρίτη συνεχόμενη σεζόν.

Ο Ολυμπιακός την Κυριακή (13/5, 19:00, ΕΡΤ) θα επιδιώξει να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί του Φάρου και να κατακτήσει το νταμπλ αήττητος, ενώ η ομάδα του Κερατσινίου θα προσπαθήσει να μειώσει σε 3-1 σταματώντας το αήττητο σερί των ερυθρολεύκων.

Οι γηπεδούχες μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (17-11), ανέβασαν "στροφές" κι έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Η ομάδα του Κώστα Μίσσα στο πρώτο μισό της δεύτερης  περιόδου έκανε επιμέρους σκορ 12-5 για το 29-15 (15'), ενώ η ψαλίδα που την χώριζε με τον Φάρο Κερατσινίου έφτασε ως τους 20 πόντους (39-19). Οι φιλοξενούμενες, όμως, αντέδρασαν και μείωσαν σε 43-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι "ερυθρόλευκες" επέστρεψαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο... γκάζι, καθώς κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 56-34 στο 25' και συνεχίζοντας με το ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 74-40, ενώ λίγο νωρίτερα είχε βρεθεί ακόμα και στο στο +37 (74-37). Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό τελικά να παίρνει τη νίκη με 90-56.

Δεκάλεπτα: 17-11, 43-29, 74-40, 90-56.

Photo credits: Eurokinissi