Πιο σκληρή η ΤΣΣΚΑ, έκανε το 1-0 με την Χίμκι

Η Χίμκι έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ, αλλά στο τέλος λύγισε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βγήκε κερδισμένη από τον πρώτο ρωσικό εμφύλιο, καθώς επικράτησε της Χίμκι με 98-95 και έκανε το 1-0 στον πρώτο αγώνα για τα playoffs της EuroLeague. Αυτή ήταν η 5η φετινή νίκη της ΤΣΣΚΑ επί της Χίμκι καθώς και η 15η στη σειρά στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων. Παράλληλα, η ΤΣΣΚΑ επέκτεινε και το απίστευτο σερί των εντός έδρας νικών στη φάση των playoffs στις 22!

Η ρωσική "αρκούδα" έβαλε τις βάσεις χάρις σε ένα σερί 11-0 με το οποίο ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Χίμκι έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (72-75) αλλά στο 33' η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε με 83-75 και δεν είδε ξανά την πλάτη των αντιπάλων της μέχρι το τέλος του αγώνα. Κρίσιμο λάθος έγινε με 43'' να απομένουν για το τέλος, όταν οι διαιτητές "είδαν" ότι ο Βιάλτσεβ πάτησε την πλάγια γραμμή με το σκορ 93-90.

Ο MVP

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο πρώτος σκόρερ (21 πόντοι) και πασέρ (5 ασίστ) της ΤΣΣΚΑ, ωστόσο ο παίκτης που άλλαξε τις ισορροπίες τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση ήταν ο Οθέλο Χάντερ. Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 18 πόντους με 8/8 βολές και 5/6 δίποντα, μάζεψε 8 ριμπάουντ και συγκέντρωσε 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΤΣΣΚΑ εκτέλεσε υπερδιπλάσιες ελεύθερες βολές από την Χίμκι. Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 37/43, εκ των οποίων τις 33 τις σούταραν στο δεύτερο ημίχρονο! Η Χίμκι είχε συνολικά 15/20 ελεύθερες βολές και 8/11 στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην κυριαρχία της ΤΣΣΚΑ στα "σκουπίδια". Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες μάζεψαν από 13 ριμπάουντ η καθεμία, αλλά η ΤΣΣΚΑ ολοκλήρωσε το ματς με 15 παραπάνω (40) και πέτυχε 32 πόντους από αυτά! Οι γηπεδούχοι μάζεψαν στο δεύτερο ημίχρονο 27 ριμπάουντ έναντι μόνο 12 της Χίμκι, η οποία σημείωσε μόνο 13 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αν και επρόκειτο για το πρώτο παιχνίδι των playoffs, στην Megasport Arena βρέθηκαν 7.384 θεατές. Έξι φορές η ΤΣΣΚΑ συγκέντρωσε περισσότερο κόσμο στην κανονική περίοδο, με φετινό ρεκόρ τους 12.322 θεατές που παρακολούθησαν τον αγώνα της 21ης αγωνιστικής με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Πάντερ (Γερμανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-34, 46-54, 72-75, 98-95.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Ραντ, Φριτζόν 1, Βέστερμαν 9, Αντόνοβ 10, Ροντρίγκεθ 22 (5/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 14 (9 ριμπάουντ), Χίγκινς 10, Κουρμπάνοβ 4, Χάντερ 18 (8/8 βολές, 5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 12 (6 ριμπάουντ), Σβεντ 22 (4/12 τρίποντα, 6 ασίστ), Βιάλτσεβ 21 (5/9 τρίποντα), Μάρκοβιτς 6, Μόνια, Γκιλ 14, Τοντόροβιτς 2, Άντερσον 13, Τζένκινς, Τόμας 5.

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 37/43 βολές, 40 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 16 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 19/31 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 15/20 βολές, 25 ριμπάουντ (14 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 6 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Οι δύο ομάδες αναμετρώνται πάλι στην έδρα της ΤΣΣΚΑ την Πέμπτη 19 Απριλίου (20:00), στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς.

Photo credits: euroleague.net