Με Αρσενόπουλο το 4/4 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αήττητη πορεία του στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής νίκησε τον Άρη με 93-72.

Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με τον Προμηθέα (15/4, 12:00), το οποίο θα κρίνει τον τίτλο, ενώ ο Άρης θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του απέναντι στην Ελευθερούπολη (15/4, 10:00).

Ο Νίκος Αρσενόπουλος έσυρε πρώτος τον χορό των νικητών, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας σημειώσει 41 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι (21π., 13ρ.). Τα άσχημα νέα, όμως, για τις ομάδες είναι πως κατά την διάρκεια του αγώνα έχασαν με τραυματισμό τους βασικούς τους πόιντ γκαρντ. Ο Γιώργος Μπαλλής από την πλευρά των "ερυθρολεύκων" στο 8' αποχώρησε "λαβωμένος", ενώ στο 17' τραυματίστηκε ο Κώστας Βλάσιος από τον Άρη.

Ο Ολυμπιακός στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 7 πόντους (14-21), αλλά ο Άρης κάνοντας επιμέρους σκορ 30-20 έκλεισε την δεύτερη περίοδο στο +3 (44-41). Οι "ερυθρόλευκοι", όμως, έδειξαν και πάλι το καλό τους πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο (55-67, 30΄) και συνεχίζοντας με το ίδιο τέμπο στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στη νίκη.