Με το ζόρι η ΑΕΚ, 82-76 την Κύμη

Το ψυχολογικό "άδειασμα" από την κατάκτηση του Basketball Champions League εξακολουθεί να υπάρχει στην ΑΕΚ. Παρόλα αυτά, κόντρα στην Κύμη η "Ένωση" είχε αρκετούς παίκτες με καθαρό μυαλό προκειμένου να πάρει τη νίκη με 82-76 και να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο στην 5η θέση της Stoiximan.gr Basket League με ρεκόρ 15-11.

Πλέον η ΑΕΚ ετοιμάζεται για τα playoffs, όπου και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ, με τον πρώτο αγώνα της σειράς να είναι προγραμματισμένος για τις 16 Μαϊου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι η Κύμη να περάσει μπροστά με 16-12 χάρη σε σερί 7-0. Πολύ γρήγορα πάντως η ΑΕΚ ισορρόπησε την κατάσταση, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 21-21.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο, μέχρι η ΑΕΚ να καταφέρει χάρη σε ένα σερί 10-0 να περάσει μπροστά με 36-29. Η Κύμη όμως απάντησε άμεσα και μείωσε σε 38-37, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια ισόπαλες με 40-40.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε για αρκετή ώρα. Όλα αυτά ίσχυαν όμως μέχρι να έρθει ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ, η οποία με μπροστάρη τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 15-2, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 64-55.

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, ξεφεύγοντας με 72-59. Κάπου εκεί όμως οι "κιτρινόμαυροι" χαλάρωσαν υπερβολικά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Κύμη, η οποία χάρη σε ένα ξέσπασμα μείωσε σε 76-72 με 70 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, αλλά και σε 78-74 λίγο αργότερα. Στο τέλος ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν ψύχραιμοι στις βολές που κλήθηκαν να εκτελέσουν, με την ΑΕΚ να καταφέρνει τελικά να φτάσει στη νίκη.

Ο MVP

Σε ένα παιχνίδι που "μύριζε" γκέλα από μακριά, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ένας από τους λίγους παίκτες της ΑΕΚ που κατάλαβαν πόσο σημαντικό ήταν αυτό το παιχνίδι. Ο διεθνής γκαρντ πήρε από το χέρι την "Ένωση" στην τρίτη περίοδο και με προσωπικές ενέργειες της έδωσε διαφορά ασφαλείας, σημειώνοντας 11 πόντους σε αυτό το διάστημα. Τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε μόλις 17 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα συμμετοχής, σε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μάνι Χάρις δεν έπιασε τα γνωστά στάνταρ απόδοσης. Ακόμα κι έτσι όμως κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα με double-double, έχοντας 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σε μία απόδειξη της κλάσης του, αφού ακόμα και σε μία μέτρια βραδιά είχε εξαιρετικούς αριθμούς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο σερί της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο που της έδωσε διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα να μπορέσει στην συνέχεια στην τέταρτη περίοδο να κάνει τα... απαραίτητα για να κερδίσει.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: "Παγωμένο" και άδειο το ΟΑΚΑ, είναι ζήτημα αν υπήρχαν πάνω από 1.500 άτομα στο γήπεδο, μόλις μία εβδομάδα μετά την λαοθάλασσα των 18.000 φίλων των "κιτρινόμαυρων" που είχαν κατακλείσει το γήπεδο στον τελικό με τη Μονακό στο Basketball Champions League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Μαλαμάς, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-40, 64-55, 82-76

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 6, Γκριν 10, Χάρις 16 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίτ), Λαρεντζάκης 16 (4_, Χάντερ, Πάντερ 11 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 6 (1), Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 10

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 7 (1), Τσαγκαράκης 5 (1), Τζόουνς 8, ΜακΓκί 6, ΜακΦάντεν 13 (4), Γλυνιαδάκης 6, Βίλιαμσον, Κάιζερ 12, Μπάρλος 4, Σμιθ 15

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 16/34 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 17/23 βολές, 34 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 24/48 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 10/13 βολές, 34 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ στις 16 Μαϊου για τον 1ο αγώνα του 1ου γύρου των playoffs της Stoiximan.gr Basket League. Την ίδια ημέρα η Κύμη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό.